03-06-2022
İsveççe ve Fince Finlandiya’nın öğretim dili olmasına karşın özellikle uluslararası öğrenciler nezdinde İngilizce lisans programları giderek önem kazanmaktadır. Finlandiya dil eğitimi çeşitli nedenlerden dolayı son zamanlarda son derece popülerdir. Finlandiya dil eğitimi almak isteyen kişiler ihtiyaçlarına uygun özelliklere sahip dil eğitim okulları arasından seçim yapabilirler. Finlandiya dil eğitimi almak isteyen kişiler için öğrencilik sırasında yaşam sürdürmek için son derece avantajlı ve uygun fiyatlı bir ülke olarak ön plana çıkmaktadır.


Son zamanlarda en çok dikkat eden noktların başında Finlandiya eğitim sisteminin sergilediği yüksek performans gelmektedir. Bu nedenle yalnızca ülkemiz değil pek çok farklı ülkenin vatandaşı da Finlandiya dil eğitimi almayı tercih etmektedir. Finlandiya dil okullarının temel amacı öğrencilere anadil düzeyinde dil eğitimi öğretmektir. Finlandiya’da İngilizce dil eğitimi alınabilecek çok fazla sayıda alternatif vardır.


Finlandiya’da İngilizce ve Fince resmi dil olarak kabul edilmiştir. Finlandiya dil eğitimi 2 ila 48 hafta arasında farklı sürelerde programları kapsar. Finlandiya eğitim sisteminin kalitesi ve başarısı dolayısıyla Turku, Tampere, Espoo gibi pek çok farklı şehirde bulunan dil okulu, dil kursu ve üniversite alternatifi arasından Fince, İngilizce ve İsveççe dil eğitimi almak için en uygun olanı seçme imkanı vardır.


Finlandiya Dil Okullarının Avantajları Nelerdir?

Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan Finlandiya’da bulunan üniversiteler Avrupa’da denkliğe sahiptir. Aynı zamanda Schengen üyesi bir ülke olduğu için Finlandiya dil eğitimi alan öğrenciler diğer Schengen üyesi ülkelerin üniversitelerini de görebilirler. Diğer yandan Finlandiya dil eğitimi alınırken Finlandiya vatandaşları ile sosyalleşme ve bolca pratik yapma imkanı elde edilir. Ayrıca turistik faaliyetler gerçekleştirilerek Finlandiya kültürü ve tarihi hakkında bilgi edinme imkanı vardır. 

İngilizce eğitimi Finlandiya vatandaşlarına küçük yaştan itibaren verilmeye başlanan bir eğitimdir. İngilizce dünya genelinde ana dil dışında en çok öğrenilen dil olduğundan Finlandiya dil eğitimi de giderek popülerlik kazanmaktadır. Finlandiya İngilizce dil eğitiminin popüler olmasının en önemli nedenlerinden biri Finlandiya’da İngilizce dil eğitimine erken yaşlarda başlanmasıdır. Finlandiya Avrupa Birliği seviyesinde İngilizce eğitimi veren pek çok programa ev sahipliği yaptığından İngilizce eğitimi almak isteyen öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır. Diğer yandan Finlandiya dil eğitimi, diğer pek çok ülkeye oranla daha uygun fiyatlara sahiptir. Bu nedenle her geçen gün Finlandiya dil eğitimi daha fazla tercih edilmektedir. İngilizce’nin yanı sıra Finlandiya dil eğitimi kapsamında Almanca, Fince, İspanyolca, Fransızca, Rusça, İsveççe ve İtalyanca dil eğitimi almak da mümkündür.


Finlandiya Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin Finlandiya dil okulu vizesi alması gerekir. Bu aşamada en önemli nokta vize almak için istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve ibraz edilmesidir. Gerekli bilgiler ve belgeler hazırlandıktan sonra Finlandiya öğrenci vize başvuru randevusu alınır. Başvuru gününde ve saatinde hazır olunarak belgeler teslim edilir. Bundan sonra başvuru sonucu beklenir.


İstenilen belge dışında Finlandiya öğrenci vizesi başvurusu yapılırken ibraz edilmesi gereken farklı belgeler de vardır. Bunlar arasında üniversite öğrencileri için öğrenci belgesi ile davetiye mektubu, 18 yaşının altındaki öğrenciler için muvafakatname sayılabilir. Başvuru sahibinin öğretmen ya da akademisyen olduğu durumlarda enstitü tarafından hazırlanan yazı istenir. Ayrıca AB programındaki dil okullarına kayıt sırasında TÜBİTAK ya da Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hazırlanmış mektuba gereksinim vardır. 


Finlandiya dil eğitimi alırken çalışmak mümkün olmasına karşın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bu konuda birtakım sınırlamalar vardır. Öğrenime bağlı staj veya diploma tamamlamaya yönelik bir işte çalışma durumu söz konusuysa bir öğretim dönemi dahilinde haftada ortalama 25 saat, yarı zamanlı işte çalışılması durumunda ise eğitim kurumunda öğretim verilmediği zamanlarda çalışmak mümkündür. Garsonluk, gazete dağıtıcılığı, kuryelik ve temizlik Finlandiya’da öğrenciyken yapılabilecek meslekler arasında sayılabilir.


Finlandiya dil eğitimi alan öğrenciler birden fazla odası olan paylaşılan evlerde ya da tek kişi yaşayabilecekleri evlerde kalmayı tercih edebilirler.


Finlandiya Dil Eğitimi Neden Tercih Edilmeli?Öğrenci birliği üyeliği Finlandiya’da uluslararası öğrencilere gıda, seyahat ve sosyal yaşam dahilinde pek çok fırsat sağlar. Finlandiya dil eğitimi alan öğrenciler Avrupa standartlarında bir yaşama sahip olurlar. 


Finlandiya dil eğitimi ortalama haftada 20 saat sürmesine karşın arta kalan haftalık 25 saati aşmayacak şekilde part-time iş olanağı vardır. Özellikle Amerika, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerde dil eğitimi alınmasına kıyasla Finlandiya dil eğitimi almak çok daha uygun maliyetlidir. 


Finlandiya dil eğitimi almanın en büyük avantajı bu ülkenin farklı şehirlerindeki tüm dil okullarının yüksek eğitim kalitesi ile ön plana çıkmasıdır. Özellikle Helsinki çok sayıda dil okuluna ev sahipliği yaptığından, merkezi bir şehir olduğundan, sosyal hayata karışma ve dil pratiği yapma imkanının fazlalığından dolayı son derece popüler bir şehirdir. Ayrıca part-time iş arayan öğrenciler açısından da pek çok farklı imkan barındırır.

DİĞER İÇERİKLERİMİZ
FİYAT TEKLİFİ AL