Kreatif Çeviri Hizmeti


Bir metnin özüne sadık kalmanın yerine metne özgünlük katma yoluyla farklı bir kültüre ya da dile uyumlu olacak şekle çevrilmesi kreatif çeviri olarak adlandırılır. Çevirmenin kreatif çeviri için kimi zaman birkaç kelimeyi değiştirmesi kimi zaman ise bazı cümleleri silmesi ya da tamamen yeni cümleler eklemesi gerekebilir. Hatta bazı durumlarda metnin baştan sona yeniden yazılması bile söz konusu olabilir.


Kreatif çeviri hizmetlerinin hem kaynak dili hem de hedef dili, ana dili seviyesinde bilen aynı zamanda kültürel kavramlara da hakim bir çevirmene ihtiyaç duyulur. Anadilde önerilen bir kelime, aynı dili, değerleri ve benzer geçmişi paylaşan kişiler üzerinde çok derece etkili olabilir. Ancak, diğer dillerde aynı etkinin yaratılabilmesi için farklı kelimelerin seçilmesine ihtiyaç duyulabilir.


Kreatif çeviri pazarlama alanında sıkça kullanılan tekniklerden biridir. Herhangi bir bölgede değerli olarak nitelendirilen özelliklerin bir başka bölgede gereksiz görülüp farklı bölgelerdeki pazarlama tekniklerinin değiştirilmesi ihtiyacı oluşabilir.


Çeviri Hizmetlerinde Kalite İçin Uluay Çeviri Hizmetleri


Kreatif çeviri hizmeti veren çevirmenlerin yerel farklılıklara ve kültürel nüanslara hakim olması çok önemlidir. Bu bilgiler dahilinde çevirmenler hangi özelliğin ön plana çıkarılması ile ürünü satacağını bilir. Bu bilgiler ışığında pazarlama metinlerini yeniden düzenlemeyi ya da yazmayı tercih edebilir. Uluslararası pazarlara hitap eden şirketleri, hedef pazarlarındaki müşteriler ile tanıştıracak olan metin ana dilinde kusursuz olabilir. Ancak metin doğrudan çevirisinin yapılması bazı yanlış anlaşılmalara ve söz konusu ürün ya da hizmetler ile ilgili hatalı hükümlere sebep olabilir. Bu aşamada devreye giren yaratıcı çeviri, olası yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesini ve aynı etkiye sahip farklı bir metnin ortaya çıkarılmasını sağlar.


Yaratıcı çevirinin başarılı olabilmesi için iyi bir analize ve özgünlüğe ihtiyaç duyulur. Çevirinin etkisinin en üst düzeyde sağlanabilmesi için çevirmen deneyimli ve hedef kültür hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalıdır. Bir metnin bir başka dile uyarlanması esnasında oluşan küçük nüanslar bile büyük farklar oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle alanında deneyimli bir çevirmenden hizmet alınması sürecin daha akıcı ve olumlu ilerlemesi açısından son derece önemlidir.


Yaratıcı çeviri hizmetlerinin ön plana çıkmasını sağlayan en önemli etken çevirmenin yorum gücüdür. Kültürel birikim ile yazım yeteneği, etkili bir yorum gücü ile birleştirilmelidir. Belirli bir kültürde yer alan belirli bir hedef kitlede etkili olunabilmesi için söz konusu kültürün ve hedef kitlenin beklentilerine uygun içerikler sunulması gerekir. Yaratıcı çeviri hizmeti verilen metinlerde müşteriye hitap şekilleri, dilin anlam özelliklerinin yanı sıra sektörün yabancı dildeki dinamiklerine bağlı olarak da değişir. Bu nedenle içerik pazarlamasında yaratıcı çeviri hizmetlerine sıklıkla başvurulur. Metinler üzerinde çok fazla değişiklik yapılabilir hatta yeniden yazılabilir olduğundan özgür, kültürel birikime ve hayal gücüne dayalı olan pazarlama çevirilerinde metnin hedef kültüre ve kitleye göre çevrilmesi mümkündür.

Whatsapp Destek İçin Tıklayın


Global markalar açısından değerlendirildiğinde içerik pazarlamasının hedef kitlelere uygun olacak şekilde yapılması son derece önemlidir. Bu yüzden pazarlama metinlerinin çevirilerinden yaratıcı çeviri hizmetlerinden yararlanılması tercih edilir. Global markaların tüm dünyada sadık müşterilere sahip olabilmesi için; internet ortamında onlarla etkileşim halinde olmaları gerekir. Dijital pazarlama kapsamındaki etkileşim, satın alma davranışları üzerinde doğrudan etkilidir. Etkileşimin sağlanması ise içerik diline ve anlamına bağlıdır. İçerik pazarlamasının başarısı çevirinin de başarılı ile doğru orantılıdır. Güçlü yorumlarla desteklenen ve hedef kitleye hitap eden içerikler markanın dünya çapında güçlenmesini sağlayabilir.


Özellikle pazarlama çalışmaları kapsamında şirketler potansiyel müşterilerini etkilemek için yaratıcı çeviri hizmetlerinden yararlanmayı tercih edebilir. Yaratıcı çeviri hizmetleri istenilen tüm projelerde kullanılabilir ve bu çalışmalara bağlı olarak istenilen alan kültür adaptasyonu sürecine dahil olabilir. Yaratıcı çeviri hizmetlerinin en çok; web sitesi tercümelerinde, sosyal medya reklamlarında, çizgi dizilerde, afişlerde, kataloglarda, tanıtım yazılarında ve televizyon reklamlarında kullanılması söz konusudur.


Online Fiyatlama Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz


Uluya Çeviri Hizmetleri olarak zamanında ve hatasız iş teslim etme konusunda büyük özen gösteriyoruz. Yaratıcı çeviri projelerinde uzmanlaşmış ekibimizle birlikte projelerimize değer katmak için aralıksız bir şekilde çalışıyoruz. Müşterilerimize; firmalarına yönelik imaj kampanyalarının, ürün ve hizmet tanıtım kampanyalarının yanı sıra hem basılı hem dijital kökenli tanıtım faaliyetleri için reklamcılık kökenine sahip çevirmenlerimiz aracılığı ile profesyonel, kaliteli ve yaratıcı çeviri hizmetleri sunuyoruz.


Müşterilerimiz uluslararası pazarlarda başarılı olabilmesi için doğru dilin kullanıldığından ve içeriğin hedef kitleye hitap ettiğinden emin olmaya özen gösteriyoruz. Hedef kitlenin mesajı istenilen şekilde alabilmesi için içerikleri hedef bölgenin kültürel özelliklerinin bilinciyle oluşturuyoruz. Markaların farklı ülkelerde yeni pazarlara açılmaları durumunda pazarlama ve reklam mesajlarını; mesajların amaçlarını, tarzını ve içeriğini koruyarak diğer kültürlere aktarıyor ve son derece başarılı yaratıcı çeviri hizmetleri veriyoruz.


Müşterilerimizin yaratıcı çeviri hizmeti almak istedikleri metinlerini hedef kitleyi göze alarak, gerektiğinde en baştan yazıyoruz. Hedef kitlelerine çok dilli bir marka deneyimi yaşatmayı isteyen müşterilerimize de yaratıcı çeviri hizmeti sunuyoruz. Yaratıcı çeviri sürecine başlamadan önce mümkün olduğunca fazla bilgi edinmeye çalışıyoruz. Bu sayede tercih edilen iletişim tarzını, çeviri hizmetlerimiz ile mümkün olan en mükemmel şekilde aktarmaya gayret ediyoruz.Yaratıcı çeviri hizmetlerimiz kapsamındaki süreçlerin başarılı bir şekilde sonuçlanması için müşterilerimizle son derece yakın ve yeterli bir iş birliği sağlamaya özen gösteriyoruz. Ayrıca hem potansiyel yanlış anlaşılmaları önlemek hem de gerekli ayarlamaları kontrol edebilmek için müşterilerimiz ile sürekli iletişim halinde olmayı tercih ediyoruz.


SIKÇA SORULAN SORULAR

Herhangi bir metnin özüne sadık kalınması yerine metne özgünlük katılarak farklı bir kültüre ya da dile uyumlu olacak şekilde çevrilmesine kreatif çeviri denilir.

Kreatif çeviri hizmetleri kapsamında reklam sloganları, pazarlama metinleri, web sitesi tercümeleri, çizgi diziler, sosyal medya tercümeleri, afişler, tanıtım yazıları, kataloglar ve televizyon reklamları çevrilebilir.

Kreatif çeviri hizmetlerinden en çok yararlanılan alanların başında pazarlama sektörü gelir. Kreatif çeviri sayesinde yerel farklılıkların ve kültürel nüansların göz önünde bulundurulmasıyla pazarlama metinleri yeniden düzenlenir ve yazılır. Hedef kitleye en doğru şekilde hitap etmek ve istenilen etkiyi yaratmak için kreatif çeviri hizmetleri en etkili yöntemlerdir.

Kreatif çevirilerde, metinlerin çeviri ücreti 1000 harf üzerinden hesaplanır. Eğer dosya PDF formatındaysa, uzman ekibimiz tarafından OCR yapılarak harf analizi alınır. İçerisindeki boşluksuz harf sayısı hesaplanarak size bilgi verilir.
Ortalama: 5 (Toplam 4 müşteri görüşü)

Yorumlar


Uluay Çeviri Hizmetleri’nin işini bu kadar çok seven ve layıkı ile yerine getiren bir ekibe sahip olduğunu açıkça söyleyebilirim. Kreatif çeviri projemiz sırasında projeye en az bizim kadar sahip çıktılar. Ortaya çıkan iş ise muhteşem!
Kreatif çeviri ne demek eksiksiz bir şekilde görebilmeniz için size Uluay Çeviri Hizmetleri’ni tavsiye ederim. Birbirinden değerli personelinize proje süreci boyunca gösterdikleri ilgi için çok teşekkür ederim.
Uluay Çeviri Hizmetleri’nden kreatif çeviri projemi teslim aldığımdan beri yolumuz kesiştiği için ne kadar şanslı olduğumu düşünüyorum. Ekibin deneyimi, profesyonelliği ve ilgisi kalite ve hız ile birleşince ortaya harika bir hizmet çıkıyor.
Çeviri projemi son derece hızlı bir şekilde ve üst kalitede teslim eden Uluay Çeviri Hizmetleri ekibine tek tek teşekkür ediyorum. Emeğiniz için çok teşekkürler.
FİYAT TEKLİFİ AL